Nasza pociecha jest wyjątkowo niespokojna i często płacze, a do tego pojawiła się gorączka? Jeśli tym objawom towarzyszą dodatkowo zmiany skórne, może to być wyprysk opryszczkowy. W takich sytuacjach wymagana jest nie tylko konsultacja z lekarzem, ale także odpowiednia pielęgnacja. W jaki sposób zwalczać symptomy wyprysku opryszczkowego?
Co to jest wyprysk opryszczkowy i jak go rozpoznać?
Wyprysk opryszczkowy to zakażenie wywoływane przez wirusa opryszczki. Dotyka ona przede wszystkim niemowląt w wieku 6-12 miesięcy, choć może się pojawić również u dorosłych oraz osób starszych.
Początkową oznaką infekcji jest wysiew w śluzówce jamy ustnej, ponieważ jednak trudno go dostrzec, pierwszym dostrzegalnym objawem są swędzące pęcherzyki, które najpierw pojawiają się w okolicach czerwieni wargowej, a z czasem mogą się też przenieść na resztę ciała. Zakażeniu często towarzyszy gorączka.
Warto zauważyć, że wyprysk opryszczkowy najczęściej towarzyszy chorobom skóry, takim jak AZS.
Jak leczyć wyprysk opryszczkowy?
W przypadku dorosłych infekcja przebiega dość łagodnie – nierzadko zdarza się, że chory przechodzi ją niemalże bezobjawowo i dopiero w trakcie badań zostają ujawnione owrzodzenia i inne zmiany skórne wywołane wirusem.
Inaczej sprawa ma się w przypadku dzieci, ponieważ tutaj symptomy są wyjątkowo uciążliwe. Zdarzają się skrajne przypadki, kiedy maluch z wypryskiem opryszczkowym musi być hospitalizowany. Jeśli jednak błyskawicznie zareagujemy i skonsultujemy się ze specjalistą, istnieje duża szansa, że infekcja zostanie szybko pokonana. Zazwyczaj konieczna jest antybiotykoterapia, nierzadko również leki stosowane miejscowo na swędzące pęcherzyki.
Niezwykle istotne jest także zachowanie prawidłowej higieny, a jednocześnie wykorzystywanie jedynie łagodnych środków podczas kąpieli dziecka. Trzeba stawiać na produkty o bezpiecznym składzie, które nie tylko dobrze oczyszczą skórę, ale także ochronią ją przed podrażnieniami. Możemy wykorzystać do tego delikatny płyn do kąpieli i mycia od marki Mixa, który został wzbogacony o glicerynę oraz o olejek ze słodkich migdałów.