aktywność

Bez wątpienia każdy z nas wie, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu systematycznie podejmowana aktywność fizyczna. Szeroki wachlarz korzyści, które za tym idą jest ogromny i z pewnością każdemu z nas co innego przychodzi do głowy. Poprawa ogólnego samopoczucia, zwiększona wytrzymałość i wydolność organizmu czy chociażby pożegnanie zbędnych kilogramów to tylko ułamek z tej długiej listy. To właśnie aktywność fizyczna przyczynia się do zachodzenia wielu procesów w naszym organizmie, dzięki czemu mamy szansę na poprawę nie tylko wyglądu naszej sylwetki, ale również pracy wielu narządów. Zdrowie fizyczne i psychiczne bezpośrednio się ze sobą łączą, dlatego nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Niezależnie od tego na jaką formę się zdecydujemy, ważne aby szła za tym satysfakcja z wykonywanych czynności. Pamiętajmy o tym, że nie musimy robić tego co wszyscy tylko ze względu na to, że dane treningi dają najlepsze efekty. Takie podejście może spowodować, że szybko stracimy motywację. Co, bez dwóch zdań, w konsekwencji nie przejawi się lepszym samopoczuciem. Biegi, obóz kondycyjny, czy podnoszenie ciężarów na siłowni? Możesz przebierać w szerokiej gamie dostępnych form, a dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze, w zdrowym ciele zdrowy duch

Zadbanie o własne zdrowie to priorytet. Bez niego nie będziemy w stanie chodzić do pracy, wykonywać codziennych obowiązków czy spotykać się ze znajomymi. Z uwagi na to, podejmując jakakolwiek decyzje z tyłu głowy powinniśmy mieć pytanie „czy będzie to korzystne dla mojego zdrowia?”. W dzisiejszej rzeczywistości niezwykle trudno jest prowadzić aktywny tryb życia. Masa obowiązków i rzeczy, które musimy wykonać czasem tak bardzo nas dobija, że trening to ostatnie o czym chcemy myśleć. Dodatkowo, szybki styl życia sprawia, że rezygnujemy ze zbilansowanych, zdrowych posiłków na rzecz tych wysoko przetworzonych, które dostępne są od ręki. Warto jednak zastanowić się nad przewartościowaniem niektórych aspektów. Znalezienie czasu na aktywność fizyczną może mieć zbawienne skutki, które spowodują, że skutecznie zapobiegniemy ewentualnym chorobom. Dzięki niej zmniejszymy m.in. ryzyko cukrzycy, otyłości czy chorobom serca.

Po drugie, poprawa zdrowia psychicznego

O endorfinach bez wątpienia słyszała już zdecydowana większość z nas. Jeśli jednak jakimś cudem jest to dla Ciebie nowe pojęcie, już spieszymy z jego objaśnieniem. Jest to tak zwany hormon szczęścia, który sprawia, że możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem i znaleźć się w stanie euforii. I to właśnie podczas uprawiania sportu jest on wydzielany. Jeśli mieliście okazję zrobić trening, na pewno spostrzegliście, że pomimo zmęczenia towarzyszył Wam uśmiech na twarzy i wewnętrzne szczęście. Oprócz tego, wiele przeprowadzonych badań udowodniło, że wpływa to pozytywnie na funkcjonowanie naszego mózgu. Na co dzień zauważymy, że poprawiła się jakość naszego snu. Natomiast w dłużej perspektywie zaobserwujemy znaczną poprawę naszej pamięci i koncentracji. Jej nieocenione działanie na ludzką psychikę to motywator, który powinien towarzyszyć nam za każdym razem, gdy tak bardzo nam się nie chce. Warto znaleźć chwilę czasu na aktywność fizyczną, którą możesz wykonywać nawet podczas oglądania ulubionego serialu w domu.

Po trzecie, wzrost samooceny

Już po pierwszych dniach uprawiania aktywności fizycznej, możemy zauważyć, że towarzyszy nam lepsze samopoczucie czy sen. Warto jednak wspomnieć o efektach, które wynikają z długofalowych i regularnych wysiłków. Systematyczna praca sprawi, że Twoja kondycja będzie coraz lepsza. Oczywiście będziesz mógł wykorzystać to podczas kolejnych treningów, ale oprócz tego korzystnie wpłynie to na czynności wykonywane każdego dnia. Mowa tu chociażby o wchodzeniu po schodach czy podbieganiu na autobus. Z pewnością stanie się to dla Ciebie o wiele mniej męczące. Dodatkowo, aktywność fizyczna bezpośrednio wpłynie na Twoją samoocenę. Obóz kondycyjny, bieganie, siłownia czy zajęcia fitness, niezależnie od tego na co się zdecydujesz możesz być pewny, że postrzeganie samego siebie zmieni się o 180 stopni. Wszystko to powinno zakorzenić się w Twojej świadomości, a kiedy nie będziesz miał ochoty na trening, przypomnij sobie jak wiele zyskujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here