kot

Sterylizacja to zabieg, na który decyduje się wielu opiekunów mruczących zwierzaków. Przynosi on szereg korzyści, jednak ma też swoje minusy. Jakie są główne zalety sterylizacji i jak dbać o kota po tym zabiegu? Czy specjalna karma dla kotów sterylizowanych może zapobiec jej negatywnym skutkom? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Wiele zalet sterylizacji

Powodów, dla których opiekunowie mruczków decydują się poddać kociaki zabiegowi sterylizacji może być kilka. Niektórzy decydują się na taki zabieg w celu uniknięcia niepożądanej ciąży kocicy, co z kolei pomaga w zapobieganiu kociej bezdomności. Ponadto niechciana ciąża kotki wiąże się z dodatkowymi obowiązkami oraz odpowiedzialnością nad kociętami i ich dalszym losem. Oczywiście, poza zapobieganiem niechcianym ciążom, sterylizacja ma również wiele korzyści zdrowotnych. W przypadku kotek zmniejsza się ryzyko zachorowania na niektóre choroby, np. nowotwory czy też infekcje macicy. Z kolei wysterylizowane samce kotów rzadziej doznają kontuzji w wyniku walki lub ucieczki z domu. Samce kotów, które nie zostały poddane sterylizacji często wydają się sfrustrowane gdy nie znajdują partnerki, co może skutkować nieprzyjemnymi dla opiekuna zachowaniami. Kocia sterylizacja sprzyja jednak przybieraniu na wadze, dlatego niezwykle istotna jest kontrola podaży kalorii jeśli chcemy uniknąć kociej nadwagi lub otyłości. Pomocna może okazać się specjalna karma dla kotów sterylizowanych.

Również dla kotów po kastracji

Zabieg sterylizacji polega na przycięciu lub podwiązaniu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców, co w konsekwencji uniemożliwia zapłodnienie. Spowolniona przemiana materii, która często pojawia się po wykonanym zabiegu sprawia, że koty i kotki poddane sterylizacji narażone są na nadmierne przybieranie na wadze. Karma specjalnego przeznaczenia dedykowana wysterylizowanym mruczkom charakteryzuje się obniżoną kalorycznością, co pozwala zadbać o kocią linię i uniknąć dalszych problemów zdrowotnych związanych z nadwagą i otyłością. Takie pożywienie z powodzeniem może być też stosowane u zwierzaków poddanych kastracji, która z kolei polega na wycięciu jąder u samców i jajników u samic. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów karmy dla kotów sterylizowanych, które przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym mruczkom.

Gdzie kupimy karmę specjalistyczną?

Współcześni producenci wysokogatunkowej karmy dla zwierząt wyszki naprzeciw specjalnym potrzebom żywieniowym kotów. Produkty żywieniowe przeznaczoną dla kotów po zabiegu sterylizacji znajdziemy dzisiaj w wielu dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Bardzo duży wybór takich specjalistycznych karm o rożnej konsystencji dostępne są też w internetowych sklepach zoologicznych, np. w sklepie dolina-noteci.pl, który oferuje karmę renomowanych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here