mity keto

Dieta ketogeniczna od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością. Jak każdy inny sposób odżywiania ma ona swoich zwolenników, jak i przeciwników. To sprawia, że pojawia się na jej temat mnóstwo mitów. Przez to wiele osób obawia się diety ketogenicznej. Sprawdź więc, co warto wiedzieć na jej temat i przekonaj się, że nie jest taka straszna!

Mit 1: Tłuszcze i białka można jeść do woli

Wiele osób uważa, że przy diecie ketogenicznej w ogóle nie trzeba wprowadzać żadnych ograniczeń przy spożywaniu tłuszczów i białek. Można, a nawet powinno się, ich jeść jak najwięcej. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jadłospis diety ketogenicznej nie jest tak prosty jakby się mogło wydawać. Trzeba pamiętać, aby nie spożywać za dużo białka, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Warto natomiast skupić się na tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcym. Należy jednak zachować umiar i wybierać zróżnicowane produkty wysokiej jakości.

Mit 2: Ketoza jest równoznaczna z niedoborami ważnych składników odżywczych

Wiele osób sądzi, że dostarczenie mniejszej niż zwykle ilości węglowodanów może mieć negatywny wpływ na organizm. Z tego powodu uważa się, że taki sposób żywienia jest równoznaczny z niedoborami. Warto jednak pamiętać, że doświadczony dietetyk skomponuje odpowiedni jadłospis. Jeżeli pojawią się w nim warzywa oraz różnorodne produkty pochodzenia zwierzęcego, a także wyeliminuje się produkty wysoko przetworzone i tzw. „śmieciowe jedzenie’, to dieta ketogeniczna może mieć pozytywny wpływ na organizm.

Mit 3: Nie ważne, co jesz, najważniejsze, że bez węglowodanów

Wiele osób błędnie myśli, że najważniejsze w diecie ketogenicznej jest wykluczenie węgli, dostarczenie dużej dawki tłuszczów i białek. Tak naprawdę główną rolę powinny odgrywać wysokiej jakości zróżnicowane tłuszcze, najlepiej roślinne. Ketoza powinna być dobrze dostosowana do potrzeb organizmu. Dlatego nie można bezmyślnie rezygnować z węglowodanów, a dostarczać dużej ilości białka i tłuszczów. Bardzo ważna jest też jakość dostarczanych składników.

Mit 4: Organizm człowieka od razu będzie przygotowany do ketozy

Zasady diety ketogenicznej są porównywalne do diety naszych przodków, którzy dostarczali swoim organizmom głównie tłuszcze i węglowodany. Jednak organizm współczesnego człowieka nie jest od razu przystosowany do sposobu odżywiania z niewielką ilością węglowodanów. Jeżeli więc całe życie je spożywaliśmy, to niezbędna będzie ketoadaptacja. Dzięki temu układ pokarmowy dostosuje się do nowego sposobu odżywiania. Jak długo trwa ketoadaptacja? Najczęściej taki stan wynosi od 4 tygodni do dwóch miesięcy. Warto również pamiętać, że w tym okresie można czuć się gorzej niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ organizm musi nauczyć się, jak funkcjonować bez węglowodanów oraz wykorzystywać ketozę jako główne źródło energii. Ten etap może u każdego przebiegać inaczej i są też osoby, które nie odczują większych zmian podczas ketoadaptacji.

Mit 5: Dieta ketogeniczna jest dla każdego

Niestety nie ma sposobu odżywiania, który byłby bezpieczny dla każdego człowieka. Taki sposób odżywiania sprawdzi się w przypadku wielu osób, ale wprowadzenie tak dużych zmian na własną rękę może być niebezpieczne. Niestety są schorzenia, które sprawiają, że trzeba zrezygnować z diety ketogenicznej. Zalicza się do nich przede wszystkim problemy związane z funkcjonowaniem wątroby. Dlatego zanim zdecydujemy się na dietę ketogeniczną, to należy wykonać badania krwi oraz skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Na początku warto również udać się do specjalisty, aby ułożył nam odpowiedni jadłospis. Później, gdy już dobrze poznamy zasady diety ketogenicznej, to można samodzielnie modyfikować codzienne menu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here