Czym przykrywać noworodka

W pierwszych miesiącach życia maluchy miewają problemy z termoregulacją — łatwo się wychładzają i przegrzewają. Dobór odpowiedniego kocyka czy kołderki pozwoli ci zapewnić mu komfort termiczny, co wpływa między innymi na jakość snu i skłonność do infekcji. Zastanawiasz się, czym przykrywać niemowlaka do snu? Oto nasze wskazówki.

Na rynku można znaleźć wiele różnych okryć dla niemowlaków. Różnią się one od siebie wieloma parametrami, począwszy od materiału, przez wypełnienie, aż po format. Na co się zdecydować? To zależy od preferencji malucha, tego w co jest ubrany, oraz oczywiście jego wieku.

Jaki rodzaj przykrycia wybrać?

Dzieci, które niedawno przyszły na świat, najczęściej potrzebują mocnego otulenia. Pomaga to im poczuć się jak w brzuchu mamy, co kojarzy im się z bezpieczeństwem. W ich przypadku świetnie sprawdzą się tak zwane otulacze, ciasno obejmujące ciałko dziecka. Jeśli zauważysz, że niemowlak nie przepada za tak ciasnym otuleniem, wybierz rożek. Jest to najbardziej praktyczny z wariantów dostępnych na rynku, ponieważ sprawdza się zarówno w łóżeczku i nosidełku, jak też w wózku. Dziecko nie może łatwo go zrzucić, jak to bywa w przypadku zwykłej kołderki. Rożek otula go, ale zapewnia nieco swobody.

Zwykła kołderka niemowlęca sprawdzi się w przypadku kilkumiesięcznych dzieci, które nie potrzebują już tak mocnego otulenia, aby poczuć się spokojnie i bezpiecznie. Pamiętaj jednak, że to nie jest reguła. Maluchy mogą mieć swoje indywidualne preferencje. Warto więc uważnie obserwować ich reakcje celem dopasowania odpowiedniego akcesorium.

Jaki materiał wybrać?

Warto wybrać dla niemowlaka dwa okrycia — cienkie, odpowiednie na letnie dni oraz cieplejsze. W obu przypadkach kołderka niemowlęca powinna być wykonana z oddychających materiałów, które jednocześnie zapewniają komfort termiczny. Zwykły polar nie jest tutaj wskazany, ponieważ nie przepuszcza on powietrza, przez co dziecko może łatwo się zgrzać. Warto szukać raczej wariantów wykonanych z tkaniny minky — poliestru nowej generacji, który pozwala skórze malucha oddychać.

Letnie, cienkie kołderki mogą być wykonane z bawełny, która jest wszechstronnym materiałem, łagodnym dla wrażliwej dziecięcej skóry.

Jakie wypełnienie wybrać?

W najzimniejszych miesiącach świetnie sprawdzi się kołderka z wypełnieniem dla niemowlaka. Wypełnienie powinno być wykonane z przyjaznych maluchowi materiałów. Najlepiej unikać puchu, który może gromadzić roztocza i powodować alergie. Lepiej sprawdzi się wypełnienie z włókien syntetycznych czy też lateksowych, które są łatwe w praniu i nie gromadzą kurzu.

Kołderka dla niemowląt powinna być przede wszystkim oddychająca, aby zapewnić maluchowi ciepło, ale jednocześnie zapobiec przegrzaniu. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka różnych wariantów i sprawdzić, które najbardziej przypadnie do gustu dziecku.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here