Meble medyczne

Meble medyczne to jeden ze szczególnych rodzajów mebli metalowych, które powinny zachowywać szereg cech ułatwiających pracę personelu medycznego. Wyposażenie gabinetów lekarskich, przychodni czy nawet szpitali to nie lada wyzwanie, bowiem meble medyczne powinny być wykonane z materiałów odpornych na wyjątkowo szkodliwe warunki. Co więcej, meble medyczne powinny również być łatwe w utrzymaniu czystości i sterylności. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa lekarzy, pielęgniarek oraz samych pacjentów – takie meble medyczne mają przecież kontakt nie tylko ze skórą ale równie często z płynami ustrojowymi czy lekami. Ważna jest również mobilność jeśli chodzi o meble medyczne, bowiem często zdarza się przenoszenie ich z pomieszczenia do pomieszczenia. Dlatego, dobrze wybierać meble medyczne wyposażone np.: w kółka. Jak więc dobrać wyposażenie gabinetu, co powinno się w nim znaleźć i gdzie go szukać?

Szafa lekarska – podstawowe meble do gabinetu

Lekarski gabinet powinien być wyposażony w specjalną szafę lekarska. To miejsce, gdzie można przechowywać zarówno dokumentacje, aparaturę i sprzęt medyczny jak i leki dla pacjentów. Taka szafa powinna być bezwzględnie wykonana ze stali nierdzewnej o wysokiej kwasoodporności, bowiem może mieć kontakt z różnymi chemikaliami. Wśród rodzajów szaf lekarskich znaleźć można zarówno zamknięte szafy kartotekowe jak i meble medyczne z przeszklonymi drzwiami. Ta druga opcja to wyjątkowo przydatne rozwiązanie, bowiem pozwala na ułożenie we wnętrzu wszystkich przedmiotów i łatwą ich lokalizacje.

Niezbędnik pielęgniarki czyli stolik medyczny

Stolik medyczny zwany niekiedy chirurgicznym to mebel, który spotkać można niemal w każdej placówce ochrony zdrowia. Takie meble medyczne znaleźć można przede wszystkim w pokoju zabiegowym, w pokoju pielęgniarskim ale również na sali operacyjnej. Stoli medyczny jest niejako pomocnikiem personelu – służy do przechowywania narzędzi podczas badania lub zabiegu, a dzięki podstawie wyposażonej w kółka, łatwo go przemieszczać. Stoli medyczny podobnie jak inne wyposażenie powinien być kwasoodporny i wykonany ze stali nierdzewnej.

Biurko dla lekarza, czyli podstawowe meble medyczne

Centralnym miejscem każdego gabinetu są bez wątpienia biurko lekarskie oraz kozetka. Blat dla lekarza również powinien spełniać szereg wymogów – choć zazwyczaj już nie tak rygorystycznych jak w przypadku innych mebli. Dobrze by biurko było łatwe w utrzymaniu czystości i sterylne. Takie meble medyczne powinny jednak być użytkowe i pozwalać na swobodną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here