Rumianek

Herbata rumiankowa (napar z rumianku), znana jest od wieków. Jest bardzo ceniony w ziołolecznictwie. Posiada wiele właściwości. Jakie właściwości zdrowotne ma rumianek? Czy każdy może go pić? Jak zbiera się kwiaty rumianku na napary?

Rumianek od wieków stosowany jest w ziołolecznictwie. Jest również bardzo ceniony w kosmetologii i ziołolecznictwie. Jest rośliną jednoroczną, pospolitą, rosnącą na łąkach w całej Polsce. Kwitnie od maja do września. Nie należy zrywać tylko kwiatów, a zbierać je należy w suche, słoneczne dni. Bezpośrednio po zbiorze należy go wysuszyć w chłodnym, przewiewnym miejscu.

Rumianek ma charakterystyczny, silny zapach. Najcenniejszy w kosmetologii jest olejek eteryczny pozyskiwany z suszonych kwiatów rumianku. Jest on bogaty w antyalergiczne chamazuleny, alfa-bisabolole i flawonoidy. Zawiera również związki kumarynowe, sole mineralne i flawonoidy. Jego bogaty skład ma wiele walorów prozdrowotnych.

Jakie właściwości ma rumianek?

Rumianek może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Uważa się, że rumianek ma wiele właściwości prozdrowotnych, w tym gojenie ran i łagodzenie skurczów, rozpraszanie wiatru, gojenie ran i działanie przeciwbakteryjne, a także poprawiające metabolizm skóry i przeciwzapalne. Napar z rumianku poprawia trawienie, przepływ żółci i udrożnienie dróg żółciowych. Może pomóc w leczeniu chorób skóry, takich jak oparzenia, alergie skórne i owrzodzenia skóry. Napary z rumianku mogą pomóc szybciej zasnąć, ponieważ mają działanie uspokajające. Może również pomóc zmniejszyć ból podczas menstruacji.

Rumianek jest wspaniałym ziołem

Chamazulen jest jednym ze składników olejku rumiankowego. Substancja ta ma właściwości antyalergiczne. Jednak rumianek stosowany zewnętrznie może wywołać reakcję alergiczną u osób z alergiami (szczególnie z alergią na pyłki roślin). Rumianek może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, np. może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, a także niektórych leków stosowanych w leczeniu nowotworów. Może również zmniejszać wchłanianie niektórych leków na wątrobę i zwiększać skuteczność warfaryny. Małe dzieci powinny być ostrożne przy stosowaniu rumianku. Podobnie jak miód, herbata rumiankowa może być zanieczyszczona przez botulinę xin.

Jak przyrządzić herbatę rumiankową (napar z rumianku)

Herbatę rumiankową można kupić w sklepie. Wystarczy zagotować wodę i dodać saszetkę suszonego rumianku. Pozostawić do zaparzenia na 3-5 minut. Jeśli wolisz, możesz przygotować napar samodzielnie. Do przygotowania naparu można wykorzystać poniższy przepis.

Wymieszaj jedną łyżkę stołową świeżych lub suszonych kwiatów rumianku w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody. Pozostawić napój do odstania na około 10-15 minut. Po tym czasie przecedzić napar za pomocą sitka. Można dodać kilka listków mięty lub szałwii, aby wzmocnić smak rumianku.

Napar ten może być stosowany na wiele sposobów. Możesz go pić lub używać do przemywania oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here