Wianki wielkanocne

Wianki wielkanocne cieszą się ogromną popularnością w polskich domach. Pojawiają się w nich jeszcze przed świętami i zostają często aż do majówki. Powód jest jeden – dzięki nim można nie tylko poczuć klimat Wielkanocy, ale również powiew wiosny. Co więcej, w sklepach możemy dostać bardzo wiele ciekawych wzorów wianków wielkanocnych lub też możemy je przygotować sami w domu.

Gdzie postawić wianek?

Wianki wielkanocne mają różne rozmiary – niektóre z nich, bardzo malutkie, możemy postawić na półce przy telewizorze lub na wielkanocnym stole. Oczywiście najmniejsze modele możemy również włożyć do koszyczka ze święconką bądź przypiąć je do niego. Będą stanowiły doskonałą ozdobę. Niemniej jednak, jeśli chcemy zdecydować się na wianek wielkanocny w wersji innej niż mini, możemy z powodzeniem powiesić go na drzwiach wejściowych do domu bądź do mieszkania. Wianek wielkanocny może także stanowić ozdobę ściany – niektórzy na czas świąt zdejmują obraz ze ściany, aby w jego miejscu powiesić wianek. Jeżeli jednak nie chcemy pozbywać się ulubionego obrazu lub zdjęcia, a drugiej strony chcemy cieszyć się widokiem wianka we własnym mieszkaniu (a nie na zewnątrz), to doskonałym rozwiązaniem jest powieszenie go na lampie. Większość wianków wielkanocnych można bowiem powiesić na sznurku zachowując ich strukturę.

Zrób to sam!

Choć w sklepach dostępny jest cały szereg wianków wielkanocnych, być może warto pomyśleć o tym, aby przygotować go samemu w domu? Jest to doskonały pomysł przede wszystkim dla dzieci, które chętnie wykonują różnego rodzaju prace ręczne. Co nam będzie potrzebne? Wszystko zależy od tego, jak docelowo ma wyglądać wianek. Jeżeli ma to być tradycyjna, kolorowa ozdoba to przydadzą się jajka dekoracyjne (byle nie za dużych rozmiarów), kule z zielonego bukszpanu, kolorowe gałązki plam czy bazie. Przed świętami można je kupić nawet w marketach. Mogą nam się przydać także kolorowe papiery, wstążki czy innego rodzaju ozdoby. Wszystko zależy od naszego własnego wyobrażenia tego, jaki wianek chcielibyśmy mieć w domu na święta. Pięknie wyglądają wianki wielkanocne, które zawierają żywe rośliny – trawę, bazie czy nawet kwiatki. Niestety jest to kompozycja, którą należy wykonać krótko przed świętami, chyba że chcemy ozdoby te zasuszyć – wtedy stroik będzie zdobił nasze wnętrza nieco dłużej. Samodzielne przygotowanie wianka wielkanocnego to świetna zabawa, a dodatkowo możliwość stworzenia we własnym zakresie ozdoby naszych marzeń. Warto to zadanie powierzyć dzieciom, których wyobraźnia nie zna granic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here