Trzy oznaki, które mogą wskazywać na uzależnienie się bliskiej osoby od narkotyków

0
908

Zauważenie odpowiednio wcześnie, że bliska osoba jest uzależniona od narkotyków, daje całkiem spore szanse na szybsze wyjście z nałogu. Niestety, narkomani potrafią być prawdziwymi mistrzami w ukrywaniu swoich problemów z substancjami psychoaktywnymi, a niektóre objawy mogą być bardzo mylące i nawet początkowo wydawać się pozytywne. Sprawdź, co może świadczyć o uzależnieniu od środków odurzających.

Objawy fizyczne narkomanii

Zmiany w wyglądzie i stanie zdrowia narkomana należą do najłatwiej rozpoznawalnych oznak nałogu. Oczywiście objawy mogą różnić się w zależności od przyjmowanych substancji, czego najlepszym przykładem są oczy osób uzależnionych od narkotyków. W przypadku stymulantów np. kokainy lub amfetaminy źrenice będą nienaturalnie rozszerzone. Podobnie wygląda sytuacja po zażyciu mefedronu. Z kolei opiaty powodują zwężenie źrenic.

Domowników lub znajomych powinny ponadto zaniepokoić nagłe zmiany w stanie uzębienia, uporczywy kaszel, drastyczna utrata wagi czy też napady żarłoczności. Ponadto osoba uzależniona może mieć problem z drżeniem rąk, świądem skóry czy też nadmierną potliwością. Duże zróżnicowanie objawów sprawia jednak, że wykrycie i leczenie narkomani jest naprawdę sporym wyzwaniem.

Objawy psychiczne uzależnienia

W przypadku objawów psychicznych bliscy mogą mieć spory problem w odróżnieniu uzależnienia od narkotyków od różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Dla przykładu, o przyjmowaniu środków odurzających mogą świadczyć zaburzenia snu, które jednak mogą wynikać również ze stresu, depresji lub niedoborów witamin i minerałów. Na dodatek w zależności od rodzaju zażywanych narkotyków istnieją znaczące różnice w przebiegu zaburzeń snu.

U narkomanów mogą też występować stany lękowe i depresyjne. Osoba na głodzie lub pod wpływem substancji odurzających może stać się drażliwa bądź nawet agresywna. Ponadto można u niej zauważyć drastyczne wahania nastroju i to w ciągu kilku godzin. Dodatkowo mogą pojawiać się omamy i halucynacje, które często są mylone z objawami schizofrenii. Narkomani często mają również spore problemy z koncentracją.

Zmiany w stylu życia

Wiele objawów fizycznych i psychicznych trudno wykryć, zwłaszcza jeśli osoba uzależniona nadal jest w stanie kontrolować swoje zachowanie i kryć się z nałogiem. Sporą podpowiedzią dla rodziny i znajomych mogą jednak być zmiany w zachowaniu, zwłaszcza jeśli są nagłe i niezrozumiałe dla najbliższego otoczenia. Zaniepokoić może zarówno nadmierna izolacja, jak i znacznie częstsze niż dotychczas wychodzenie z domu czy też nowe znajomości.

Ponadto osoby uzależnione od substancji odurzających stopniowo zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe, opuszczają szkołę, porzucają dotychczasowe hobby czy też przestają dbać o swój wygląd zewnętrzny. Ukrywanie strzykawek i innych podejrzanych przedmiotów również może wskazywać na problem z narkotykami. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy z domu nie giną pieniądze i wartościowe przedmioty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here