Przepis na zdrowy sen

0
852

Od jakości snu zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Dobry sen zapewnia lepsze życie i więcej energii na co dzień. Wystarczy, że będziemy trzymać się kilku prostych zasad.

Łóżko tylko do spania – higiena snu

Starajmy się nie wylegiwać zbyt długo w łóżku, leżąc bezczynnie lub oglądając telewizję. Dużym błędem jest również zabieranie tam pracy – tak kuszące w dobie coraz popularniejszego home office. Łóżko powinno kojarzyć się nam wyłącznie z odpoczynkiem nocnym, szczególnie w przypadku, gdy mamy problemy z zasypianiem lub często się budzimy.

Wygoda dla ciała a zdrowy sen

Niezwykle ważna jest pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu. Wygodę zapewni dobrze dobrany materac. Wybierając go, weźmy pod uwagę masę oraz preferowane przez nas ułożenie ciała. Dużą rolę odgrywa również poduszka – odpowiednio dopasowana wysokość zapobiega bólom karku. Naturalne wypełnienie podnosi komfort snu, a nawet wpływa na zdrowie. Poduszki z łuską gryki, dostępne na https://zdrowysen-sklep.pl/pl_PL/, działają antyalergicznie i antybakteryjnie!

Relaks i odprężenie pomogą zasnąć

Aby sen przynosił regenerację, powinien być głęboki i nieprzerwany. Unikajmy prób zasypiania na siłę. Jeśli sen nie przychodzi, wstańmy z łóżka i zajmijmy się przez chwilę relaksującą czynnością. Nie zapalajmy światła i nie włączajmy komputera, ponieważ jasne światło hamuje wydzielanie melatoniny, która pozwala nam zasnąć. Ze sztucznego oświetlenia warto zrezygnować już na 3 godziny przed snem. Wtedy też nie powinniśmy już pić napojów zawierających kofeinę, jeść rozgrzewających potraw, brać gorących kąpieli ani uprawiać sportów, gdyż podnoszą one ciśnienie krwi.

Codzienna rutyna dla zdrowego snu

Na jakość snu wpływa nasz codzienny tryb życia. Ruch powoduje, że śpimy głębiej, dzięki czemu lepiej odpoczywamy. Wskazane jest, by przynajmniej 30 minut dziennie spędzić na wybranej aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli pracujemy na siedząco. Dbajmy również o regularne ramy snu – kładźmy się i wstawajmy o stałych porach, nie dosypiajmy w dzień, dzięki czemu nie zaburzymy naturalnego rytmu okołodobowego naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here