Jak zaaranżować sypialnię dla osoby starszej

Sypialnia to kluczowe pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. W przypadku osób starszych, urządzenie sypialni jest szczególnie ważne, a jej wyposażenie powinno odpowiadać na specjalne potrzeby tej grupy. Poniżej skupiamy się na urządzaniu sypialni funkcjonalnej i wygodnej dla seniora. Dowiesz się jakie grupy urządzeń i produktów powinny znaleźć się w sypialni oraz jak krok po kroku urządzić wnętrze, w którym osoba starsza poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

Łóżka w sypialniach dla seniorów – oraz ich dodatkowe akcesoria 

W sypialni przede wszystkim odpoczywamy, dlatego strefa snu powinna być zorganizowana pod tym właśnie kątem. Powinna sprzyjać regeneracji organizmu oraz przyjmowaniu wygodnych pozycji. Podstawową sprawą jest oczywiście wybór łóżka, które w przypadku seniorów powinno być dopasowane do ich sprawności oraz możliwości ruchowych. Warto wybrać modele o dość wysokim stelażu, które nie będą utrudniać wstawania ani siadania. Łóżka sięgające do wysokości kolan mogą znacząco odciążyć stawy kolanowe w czasie codziennych aktywności. 

Materac to druga ważna sprawa. Polecamy zrezygnować z materacy miękkich oraz termoelastycznych. O wiele lepiej sprawdzą się materace sprężynowe i kieszeniowe, które pomogą utrzymać odpowiednią pozycję przez całą noc. Materace takie są dopasowane do potrzeb osób śpiących w różnych pozycjach – na plecach, brzuchu i na boku. 

Posłanie powinno być zaścielone tkaninami naturalnymi, aktywnie odprowadzającymi wilgoć oraz wspomagającymi utrzymanie temperatury na stałym poziomie. Warto dobierać pościel zarówno względem aury pogodowej i pory roku, jak i względem rozmiaru osoby korzystającej z danego łóżka. Osoby starsze należy zabezpieczyć przed niepożądanym wyziębieniem i przegrzaniem. Dobrym pomysłem może być wybór pościeli odpowiednio szerszej i dłuższej o dodatkowe 20 cm (jak choćby wygodna pościel z kory: https://nyks.pl/posciel/kora/160×200).

Pozostałe elementy umeblowania 

Łóżko to oczywiście nie wszystko. W sypialni powinny znaleźć się także inne elementy umeblowania, które będą pomagać w codziennym funkcjonowaniu osoby starszej. Ponieważ w sypialni często przebieramy się, warto wybrać takie zestawy szaf i szafek, by przechowywane w ich wnętrzu ubrania były łatwo dostępne. Komoda i szafka nocna to często wybierane meble, które można wykorzystać także w formie organizerów i blatów do wykonywania codziennych czynności. 

Pomocne są także poręcze i uchwyty, elementy niezastąpione w przypadku osób o obniżonej sprawności ruchowej. Przytrzymując się stabilnego drążka, będą mogły swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się po pomieszczeniu. Warto zamontować je wzdłuż ścian oraz w tych miejscach, gdzie dana osoba nie ma stabilnej podpory. Często są umieszczane w pobliżu skrzydeł drzwiowych, przy łóżku lub przy garderobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here