PIT-11

Coroczny obowiązek składania zeznania podatkowego to konieczność każdego obywatela, który w poprzedzającym roku otrzymał wynagrodzenie z tytułu wykonywania obowiązków służbowych na podstawie umowy o pracę lub podpisanej umowy zlecenie, czy umowy o dzieło. Oczywiście analogicznie sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców zatrudniających w swojej firmie pracowników oraz u osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Różnica w tym przypadku polega przede wszystkim na wypełnieniu innych dokumentów, co za tym idzie innego uznania podatkowego i zróżnicowanych możliwości odliczeń od podatku.

  • Coroczne rozliczenie PIT-11 – co warto wiedzieć na ten temat?
  • Deklaracja podatkowa za rok 2022 – niezbędne dokumenty do złożenia zeznania
  • PIT-11 – jak przygotować dokumenty do rozliczenia zeznania podatkowego?

Coroczne rozliczenie PIT-11 – co warto wiedzieć na ten temat?

Każdego roku Polacy zmuszeni są do złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego, który na podstawie złożonej deklaracji przeleje odliczenia na wskazane konto bankowe lub nakaże dopłacić kwotę w przypadku błędnie, lub nie pełnie naliczonych składek w poprzedzającym roku kalendarzowym, a co za tym idzie podatkowym. Zanim przejdziemy do sposobu składania zeznania podatkowego, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest PIT-11?

PIT-11 to nic innego jak informacja o dochodach, kosztach uzyskania przychodu oraz pobranych na poczet rozliczenia poniesionych do tej pory składkach. Istotnym elementem, jest fakt, że PIT 11 to dokument, który to płatnik przekazuje podatnikowi. Inaczej mówiąc PIT-11 przygotowuje pracodawca lub jego księgowość w celu wyliczenia przychodów z tytułu podpisanej umowy. Dopiero taki dokument jest podstawą do wypełnienia odpowiedniej deklaracji przez osobę fizyczną i złożenia jej w odpowiedniej placówce państwowej przypisanej do twojego aktualnego miejsca zamieszkania.

Deklaracja podatkowa za rok 2022

Deklaracja podatkowa za rok 2022 – niezbędne dokumenty do złożenia zeznania

Jako, że PIT-11 jest praktycznie podstawą umożliwiającą wykonanie rocznego rozliczenia przez podatnika powinien być wysłany drogą elektroniczną na skazany adres mailowy lub drogą pocztową pod podany wcześniej pracodawcy adres. W przypadku przekazywania dokumentacji bezpośrednio do zatrudnionej osoby termin dostarczenia rozliczenia mija z ostatnim dniem lutego. W przypadku, kiedy deklaracja przesyłana jest bezpośrednio do Urzędu Skarbowego celem wykonania wyliczeń termin ten nie może przekroczyć ostatniego dnia stycznia.

Co w przypadku, kiedy podatnik nie otrzymuje stałej pensji z tytułu świadczenia stosunku pracy, a jest osobą pobierającą rentę, zasiłek lub inne środki finansowe deklarowane przez państwo? W takiej sytuacji odpowiedzialnymi organami za wystawienie właściwego rozliczenia w podatkowego odpowiada urząd wypłacający świadczenia na rzecz podatnika. (Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-11/).

jak przygotować dokumenty do rozliczenia zeznania podatkowego

PIT-11 – jak przygotować dokumenty do rozliczenia zeznania podatkowego?

Co roku przygotowanie zeznania podatkowego przysparza problemy tysiącom Polaków. Odpowiednie wypełnienie poszczególnych tabelek i obliczenie kwot przychodów oraz dochodów nie zawsze jest łatwym zadaniem. Wychodząc na przeciw wszystkim płatnikom przygotowany został PITax.pl, czyli narzędzie, z którego pomocą zaledwie w kilka minut przygotujesz wszelkie niezbędne informacje, na których podstawie zostanie utworzy PIT-11 gotowy do wysyłki elektronicznej lub w wersji PIT-11 PDF do druku i późniejszej wysyłki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here