5 głównych korzyści posiadania domku drewnianego

Drewno to naturalny i ekologiczny materiał budowlany, który nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Co więcej, drewno użyte jako materiał budowlany sprawia, że ​​domek drewniany jest przyjazny dla środowiska. Możesz zbudować ładnie wyglądający budynek w swoim ogrodzie wykonany z naturalnych materiałów nadających się do recyklingu, które zapewnią znacznie zdrowszy klimat w pomieszczeniach. To oznacza, że raz na zawsze będziesz wolny od chorób, takich jak astma i inne alergie.

Domki drewniane są budowane przy użyciu szerokiej gamy stylów, rozmiarów i projektów, głównie z rodzajów drewna, takich jak świerk, sosna, modrzew czy cedr, które zapewniają wygodne życie. Dlatego, posiadanie domku drewnianego z pewnością pomoże spełnić Twoje marzenie. W pewnym momencie, każdy z nas musi podjąć decyzję czy wybrać domek z drewna zamiast bardziej tradycyjnego domu. Jednak przeważająca większość tych właścicieli szybko zdaje sobie sprawę z wielu zalet posiadania domku drewnianego. Oto kilka kluczowych korzyści, które warto jest znać.

  1. Tania budowa

Materiały użyte do budowy domków drewnianych są nie tylko przyjazne dla środowiska i ekologiczne, ale także bardzo łatwe w budowie i niedrogie w zakupie. Oznacza to, że budowa takiej konstrukcji jest bardziej opłacalna niż budowa wielu innych rodzajów domów z wielu innych materiałów budowlanych – w tym cegły i betonu. Mówiąc ściślej, energia produkcyjna potrzebna do pozyskania drewna jest znacznie mniejsza niż byłaby wykorzystana do produkcji standardowych surowców. Na dużo tańszy proces budowy ma również wpływ fakt, że domy z drewna potrzebują dużo mniejszej ingerencji siły roboczej ze względu na lekki surowiec użyty do ich budowy. To w znacznym stopniu skraca również czas budowy, a krótszy czas budowy oznacza mniejszy nakład finansowy. Kolejnym aspektem jest to, że drewno do budowy domów jest pozyskiwanie lokalnie. Materiału nie trzeba sprowadzać z zagranicy, dzięki czemu można zaoszczędzić środki potrzebne na transport, co w konsekwencji zmniejsza całkowity koszt powstania domu.

  1. Dobro środowiska

Drzewa są zasobami odnawialnymi, dlatego domki drewniane mają solidną przewagę, jeśli chodzi o względy środowiskowe. Kłody można zdemontować, a następnie poddać recyklingowi, aby zbudować nowy domek z drewna. Oznacza to, że drewno jest surowcem idealnie nadającym się do recyklingu. Gdy takie materiały są odzyskiwane, nie tylko zmniejszają straty, ale przyroda, która posiada piękny domek drewniany (zamiast betonowego) staje się bardziej naturalna. Warto również wspomnieć, że drewno to jedyny tak ekologiczny materiał budowlany, który zamiast emitować dwutlenek węgla do powietrza, gleby, wody; pochłania go z atmosfery. Co więcej, drewno na dom jest naturalnym materiałem, który nie powstaje w chemicznym procesie produkcji, co oznacza, że budując domki drewniane redukujemy również ilość paliw kopalnych uwalnianych do atmosfery. Ogrzewanie domów wykonanych z drewna wymaga również użycia mniejszej energii niż w przypadku domów betonowych. Dzieje się tak, ponieważ drewno ma niezwykłe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu zachowuje ciepło przez długi czas.

  1. Trwałość i wytrzymałość

Mogłoby się wydawać, że drewno nie jest solidnym materiałem budowlanym ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Jednak prawda jest taka, że to niezwykle trwały i wytrzymały surowiec, z którego budynki są budowane już od stuleci. Domki drewniane mogą być budowane w miejscach, w których występują nawet trudne warunki pogodowe. Drewno to jedyny taki materiał, który wykazuje odporność na trzęsienia ziemi – pod wpływem wstrząsów sejsmicznych przesuwa się, a nie pęka jak inne materiały budowlane. Co więcej, domki drewniane mogą wytrzymać różne zmiany klimatyczne, takie jak ulewny deszcz, obfity śnieg, a także silny wiatr i znieść je bez większego uszkodzenia. Na przykład w Ameryce i Europie domy z drewna liściastego przetrwały już setki lat i nadal są w nienaruszonym stanie. Musisz tylko zwrócić szczególną uwagę na rodzaj drewna, który wybierasz. Warto dodać, że domki drewniane są trwałe, ponieważ potencjalne problemy, z którymi borykają się właściciele takich domów są łatwe do znalezienia i naprawienia. Wiele problemów, takich jak plaga termitów czy pleśń, jest łatwiej zauważyć w domku z bali niż w tradycyjnym domu.

  1. Energooszczędność

Budując dom musisz pamiętać, że w przypadku domów z drewna zużycie energii elektrycznej jest absolutnie mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ nie wymagają one dużego ogrzewania, co pozwala zaoszczędzić cenne pieniądze, które w innym przypadku musiałyby zostać wykorzystane właśnie na ogrzewanie pomieszczeń. Kłody stosowane do budowy drewnianych konstrukcji mają głównie niską masę termiczną, co daje im zdolność do pochłaniania i magazynowania energii cieplnej. W związku z tym działają jako izolator w domkach z drewna, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach zawsze jest ciepła i przyjemna. Pamiętaj, że domki drewniane są bardziej energooszczędne niż tradycyjne domy zbudowane z cegły lub betonu. Domy z bali są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc Ci utrzymać ciepło zimą i chłód latem, dzięki wartości współczynnika R (parametr izolacji cieplnej) drewna użytego w prawidłowo zbudowanym domu. Co więcej, kłody mają doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki obecności pęcherzyków powietrza w swojej strukturze.

  1. Wszechstronność

Fakt, że domki drewniane są budowane przy użyciu organicznych materiałów budowlanych pochodzących z natury, pozwala na bardzo dobre komponowanie się z otoczeniem. Dzięki temu, można konstruować różne domy, które idealnie zgrają się z krajobrazem. Właściciele domków z drewna mogą cieszyć się rustykalnym urokiem, jaki zapewnia ich dom. Ludzie nieustannie szukają sposobów na uczynienie swojego domu bardziej estetycznym. Czy jest lepszy sposób na zrobienie tego niż zbudowanie pięknego domku z bali? Warto jest wspomnieć, że drewno jest również niezwykle wszechstronnym i elastycznym surowcem. Do wyboru jest szeroka gama stylów, projektów i rozmiarów – możesz nawet zbudować dom 70 m2 bez pozwolenia. Domki drewniane to wszechstronne konstrukcje, które mogą pobudzić Twoją kreatywność i sprawić, że Twoje wymarzone cztery kąty staną się rzeczywistością. Może to być dom parterowy lub dwupiętrowy; z jedno- lub dwuspadowym dachem; z wbudowanym garażem lub wiatą; tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie.

Podsumowując, domki drewniane są idealną formą budynku mieszkalnego, w którym możesz zamieszkać na stałe lub przebywać tylko w czasie wakacji. Jeśli szukasz domu, który będzie uzupełnieniem tradycyjnego ogrodu, rustykalnym elementem rzeczywistości lub całkiem nowoczesnym budynkiem mieszkalnym, domek z drewna może być dla Ciebie wspaniałym wyborem. Jeśli posiadasz domek drewniany, który nie jest Twoim głównym domem, możesz zyskać miejsce na spędzenie rodzinnych weekendów lub krótkich wakacji z bliskimi. Co więcej, taki budynek może być również używany jako składzik, prywatna siłownia, domowe biuro lub dodatkowa sypialnia – krótko mówiąc, korzyści są niemal nieograniczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here