Czym jest scrapbooking?

0
1970

Siedząc w domu w czasie pandemii koronawirusa, wiele osób zaczęło testować zupełnie nowe formy aktywności. Jedną z nich jest zyskujący popularność scrapbooking. Na czym polega ta metoda? Dlaczego warto ją wypróbować? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest scrapbooking?

Scrapbooking wydaje się nową modą. Większość z nas z pewnością poznała tę nazwę dopiero kilka lat temu. Tak naprawdę jednak to bardzo stara metoda rękodzielnicza, wymyślona już na przełomie XV i XVI wieku. Wówczas oznaczała raczej zbieranie różnych pamiątek i informacji w formie albumu, a nie jego zdobienie. Ludzie kolekcjonowali swoje przeżycia w formie biletów, zaproszeń, kart do gry, a nawet przepisów kulinarnych. Z biegiem lat scrapbooking nabrał nieco innego znaczenia. Istotne stało się nie wnętrze takiego albumu, ale jego forma i zdobienie. Właśnie dlatego dzisiaj scrapbooking stawiany jest na równi z decoupage’em i innymi, podobnymi technikami. Podobno w Stanach Zjednoczonych scrapbooking zapewnia miliardowe zyski, producentom narzędzi do scrapbookingu.

Dlaczego warto wypróbować scrapbooking?

Największą zaletą, jaką posiada scrapbooking, jest brak jakichkolwiek reguł. Można go wykorzystywać w zależności od własnych potrzeb i upodobań. Przygotowywane albumy mogą mieć tradycyjną formę, a zatem zawierać różnorodne zdjęcia. Mogą być też bliższe pierwowzorowi, czyli gromadzić pamiątki, w tym bilety, zaproszenia, wycinki z gazet i tak dalej. Każda kolejna strona albumu może stanowić małe dzieło sztuki, dzięki odpowiednim zdobieniom. Nie ma w tym zakresie większych ograniczeń. Można wykorzystać wszelkie, dostępne narzędzia i akcesoria. Warto też podkreślić, że scrapbooking to metoda dostosowana nie tylko do ozdabiania albumów. To określenie używane jest również w odniesieniu do pięknych, ręcznie wykonanych zaproszeń, prezentów, ozdobnych pudełek i tak dalej.

Jak zacząć przygodę ze scrapbookingiem?

Potrzebne narzędzia i akcesoria można kupić w specjalistycznych sklepach. Znajdziemy tam nie tylko albumy do ozdobienia, ale również ozdobne dziurkacze, koperty, ozdobne papiery, pudełka, scrapki, stemple, taśmy i kleje, trymery i gilotyny oraz inne urządzenia tnąco-wytłaczające. Popularne są też różnokolorowe cekiny w kształcie gwiazdek, kwiatków, kulek, śnieżynek, koników i tak dalej. Tego typu produkty dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Te drugie oferują jednak najczęściej zdecydowanie szerszy wybór. W wygodny sposób można wybrać wszystko, czego potrzebujemy do stworzenia oryginalnego albumu lub innej pamiątki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here