Czy pampersy dla dorosłych są refundowane

Wydatki na środki higieniczne przy nietrzymaniu moczu mogą znacznie nadszarpnąć domowy budżet. Nie wszyscy wiedzą, że pampersy dla dorosłych i inne produkty stosowane przy inkontynencji są refundowane przez NFZ. Jakie są zasady refundacji i kto może się o nią ubiegać? Przeczytaj nasz artykuł.

Nietrzymanie moczu – problem, z którym można sobie poradzić

Przy nietrzymaniu moczu ważna jest higiena. Skóra w miejscach intymnych jest bardzo wrażliwa i długotrwały kontakt z moczem może ją podrażnić i spowodować stany zapalne. Przy średnim i cięższym nasileniu nietrzymania moczu przydatne będą pampersy dla dorosłych TENA, które gwarantują uczucie suchości oraz zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu.

Czy pampersy dla dorosłych są refundowane?

Pacjenci niedostatecznie często zadają to pytanie. A zatem: czy pampersy dla dorosłych są refundowane? Tak! Co więcej, od 1 stycznia 2002 roku nie trzeba już osobiście przychodzić do wojewódzkiego oddziału NFZ, by zweryfikować uprawnienia do refundacji środków pomocniczych przy nietrzymaniu moczu. Lekarz pierwszego kontaktu wypełnia wniosek online, korzystając z systemu eZWM. Jest to bezpłatna aplikacja NFZ, która umożliwia wypełnianie i weryfikację wniosków.

Do wniosku potrzebne są następujące dokumenty:

  • eWUŚ,
  • oświadczenie pacjenta,
  • inne dokumenty potwierdzające uprawnienia pacjenta do refundacji.

Zazwyczaj w systemie eZWM są już wszystkie potrzebne dane, a weryfikacja dokonywana jest automatycznie. Lekarz może od razu wystawić zlecenie na refundację pampersów dla dorosłych.

Pampersy dla dorosłych na refundację – jak zrealizować zlecenie?

Zlecenie na refundację musi zostać wydrukowane, na wydruku zaś potrzebny jest podpis i pieczątka lekarza. Każde zlecenie na refundację pampersów ma indywidualny numer. Po wpisaniu go łącznie z datą urodzenia lub PESELEM osoby uprawnionej do refundacji system zezwala na realizację zlecenia w dowolnej aptece lub sklepie medycznym. Pacjent nie musi stawiać się tam osobiście, zlecenie może zrealizować opiekun lub ktoś z rodziny. Po wpisaniu numeru zlecenia i danych pacjenta system eZWM generuje dokument niezbędny do realizacji zlecenia. Wydrukowany dokument należy podpisać, kwitując odbiór. Pozostaje on, jak każda recepta, w aptece.

>> Recepta przez internet jest dostępna na e-lekarz24h.pl

 Czy zlecenie na refundację pampersów dla dorosłych można kontynuować?

Zlecenie na refundację pampersów dla dorosłych można kontynuować w razie potrzeby. Wystawiane jest ono co miesiąc i zachowuje ważność przez 30 dni od daty wystawienia lub do końca miesiąca, w którym zostało wystawione. Co ważne, kolejne zlecenia na refundację pampersów może też wystawiać pielęgniarka lub położna mająca umowę z NFZ. Platforma eZWM pozwala na weryfikację i obliczenie limitu ceny i ilości pampersów na refundację. Zazwyczaj pacjentowi przysługuje 60 sztuk pampersów dla dorosłych miesięcznie. Refundacja jest możliwa także w przypadku innych środków higienicznych na nietrzymanie moczu, takich jak wkładki TENA, pieluchomajtki, pieluchy czy podkłady na materac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here