Mieszkanie w stylu eko

Styl eko jest przeznaczony dla tych wszystkich, którzy w mieszkaniu chcą poczuć się bliżej natury. Projektant wnętrz Magda Knappe, zdradza główne założenia tworzenia wnętrza w stylu eko.

Układ

W mieszkaniu nie powinno znajdować się nic zbędnego. Głównym zadaniem jest stworzenie jak największej ilości wolnej przestrzeni, w której każdy szczegół jest ważnym elementem projektu. Systemy przechowywania i meble nie powinny utrudniać swobodnego przejścia. Preferowane są zamknięte szafy i półki wbudowane w ściany.

Wykończenie

Jeśli chcemy stworzyć wnętrze w stylu eko zastosujmy naturalną kolorystykę i naturalne materiały. Lekkie monochromatyczne ściany i podłoga optycznie powiększą pomieszczenia i dodadzą przestrzeni. Akcenty kolorystyczne są dopuszczalne, ale nie powinny zakłócać ogólnego balansu kolorów. Sufit w eko-wnętrzu z reguły nie przyciąga uwagi. Im prostsze rozwiązania, tym lepiej. Najlepszą opcją jest lekki i monochromatyczny sufit z prostymi reflektorami. Jako lampę nad stołem, można zastosować model z papieru lub drewna czy rattanu. W dekoracji ważne jest użycie naturalnych materiałów o wyrazistej fakturze, która podkreśli ich naturalność. Staraj się unikać imitacji i podróbek. Podłoga może być wykonana z litych desek, marmuru lub łupka. Kamień naturalny jest również często zastępowany płytkami gresowymi.

Meble

Aby stworzyć wnętrze przyjazne dla środowiska, ważne jest, aby w dekoracji zastosować nie tylko ekologiczne materiały, ale także wyposażyć je w meble i elementy wyposażenia wnętrz, które nie zawierają szkodliwych substancji, lub jeśli nie jest to możliwe to  minimalną ich ilość.

Dla przykładu sofa tapicerowana tkaniną przypominającą płótno będzie harmonijnie prezentować się w eko-wnętrzu. Można ją uzupełnić kontrastowymi poduszkami, które będą kolorowymi akcentami w salonie. W kuchni i łazience blaty o wyrazistej strukturze marmuru lub drewna nadadzą stylu.

Może Cię też zainteresować artykuł “Projekt salonu”.

Meble gabinetowe

Meble gabinetowe mogą być wykonane nawet z kawałków litego drewna. Takie przedmioty wyglądają bardzo efektownie i mogą również służyć jako elementy dekoracyjne.

Meble modułowe, są z kolei najczęściej używane do wyposażenia przestrzeni życiowej i stanowią większość mebli w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Zaliczają się do nich szafy, kuchnie, półki, stoły.

Jeśli chcesz, aby wnętrze było przyjazne dla środowiska, to powinieneś powstrzymać się od kupowania mebli wykonanych z płyty wiórowej. Jej popularność wynika ze stosunkowo niskiej ceny. Faktem jednak jest, że podczas produkcji tego materiału trociny, wióry, które są podstawą jego budowy, są sklejane ze szkodliwymi dla zdrowia żywicami chemicznymi (formaldehydem). Przy dużej ilości mebli wykonanych z niskiej jakości płyty wiórowej ludzie mogą odczuwać bóle głowy, a nawet migreny.

Dekoracje

Aby stworzyć mieszkanie ekologiczne, należy przede wszystkim starannie dobrać materiały do ​​wykończenia mieszkania. Materiały przyjazne środowisku nie wydzielają szkodliwych substancji, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia. Wykorzystanie ich w dekoracji przyczynia się do stworzenia korzystnego mikroklimatu dla Twojego domu.

Dodaj do wnętrza elementy natury. Tak więc zamiast stolika nocnego można zastosować pień drzewa, który stanie się przykuwającym wzrok dekoracyjnym dodatkiem do wnętrza. Oczywiście jak najwięcej zieleni w postaci naturalnych kwiatów w doniczkach lub gałązek w wazonach. Nawet projekt małego mieszkania może być piękne udekorowane.

Dekoracja ścienna

Jeśli chcesz stworzyć ekologiczne wnętrze, porzuć winylową tapetę. Możesz ją zastąpić papierem lub tekstyliami. Na współczesnym rynku oferta jest dość szeroka i bez problemu znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Chcąc wykorzystać do dekoracji ścian tynk dekoracyjny, należy zapytać producenta o certyfikaty, aby mieć pewność, że w procesie produkcji nie użyto w nim szkodliwej chemii.

Również jako dekoracja ścienna można wybrać opcję, taką jak deska lub boazeria, które świetnie prezentują się we wnętrzu.

Przyjazności dla środowiska

Aby określić stopień „przyjazności dla środowiska” materiału, należy zwrócić uwagę na etykietę, która jest zwykle umieszczona na opakowaniu. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w Internecie na wpisując „oznakowanie ekologiczne”.

Większość producentów materiałów budowlanych oznacza swoje produkty następującymi wartościami:

  • E1 – całkowicie bezpieczne, przyjazne dla środowiska materiały do ​​wszelkich pomieszczeń, w tym do pokojów dziecięcych.
  • E2 – takie materiały nadają się do korytarzy, kuchni.
  • E3 – materiały o takim oznaczeniu nie są zalecane do pomieszczeń mieszkalnych, nadają się tylko do wykończenia pomieszczeń technicznych.

Tkaniny

Naturalne tkaniny używane w projektowaniu eko-wnętrz to len, bawełna w spokojnych naturalnych kolorach.

Eko-projekt wnętrza wykorzystuje tkaniny pochodzenia naturalnego, takie jak: bawełna, len, perkal, gruba wełna, konopie (tkanina konopna), ramia (rodzaj pokrzywy) i inne.

Są dobre, ponieważ z reguły nie powodują reakcji alergicznych i są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że niestety w naszych czasach dość często przy uprawie bawełny, lnu i innych roślin rośliny są traktowane szkodliwymi chemikaliami. Dlatego może nie być łatwo znaleźć naturalne tkaniny, które były w stanie uniknąć tego procesu.

Włókna mieszane – syntetyczne i naturalne – to złoty środek między praktycznością a trwałością. Są hipoalergiczne, mają dobre właściwości jakościowe i nie wydzielają szkodliwych substancji.

Barwniki użyte do tkanin mają matową kolorystykę, co tłumaczy, dlaczego we wnętrzach eko dominuje neutralna paleta barw w odcieniach szarości lub beżu.

Może Cię też zainteresować artykuł Styl hygge.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here