Dotacje z Urzędu Pracy na założenie firmy i rozpoczęcie działalności gospodarczej ◼ Moje doświadczenia ◼ Wniosek i jak go wypełnić ? ◼ Czy warto starać się o tako dotacje ?


 Wiele razy słyszy się, że ktoś od małego dziecka chciał być np. strażakiem, weterynarzem czy lekarzem lub mieć własną kwiaciarnie czy inny tego typu biznes. W moim przypadku tak nie było, kiedy wybierałam szkołę średnio nadal nie wiedziałam kim tak na prawdę chce być i czym się zajmować w przyszłości w przeciwieństwie do moich koleżanek i rówieśniczek, które w 99 % chciał być przedszkolankami, co w późniejszych latach okazało się chyba nie wypałem w większości przypadków. Dopiero w wieku dwudziestu paru lat zrodziła się u mnie miłość do fotografii i wtedy sobie uświadomiłam, że właśnie tym bym się chciała zajmować, a w przyszłości z tego żyć. Początkowo byłam tak zwanym rodzinnym fotografem, który fotografował wszelkie imprezy rodzinne, potem próbowałam coś w sesjach, ale różnie to wychodziło. Jedak wiedziałam, że jest to co chce robić, związku z tym poszłam na kursy z fotografii i kupiłam swój pierwszy stałoogniskowy obiektyw. 
 W miarę możliwości uczestniczyłam w kursach, a jeśli nie miałam takiej możliwości uczyłam się sama, czytając książki i wertując internet. Wiele rzeczy nauczyłam się sama i można powiedzieć, że jestem typowy samoukiem. Pojawiły się pierwsze zlecania i to bardziej jeszcze uświadomiło mnie, że to to. Jednak nadal nie myślałam, aby robić z tym coś więcej. Strach przed porażko mnie paraliżował, a opinie innych fotografów, że suma dotacji jest zbyt mała, żeby coś zdziałać na tym rynku, skutecznie mnie odstraszała na długi czas. Jednak przyszedł taki dzień w którym postanowiłam postawić wszystko na jedno kartę i zaryzykować. I tak o to złożyłam wypowiedzenie w pracy, której z biegiem czasu miałam po dziurki w nosie i stałam się osobo bezrobotną starającą się o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej. 

Najtrudniejszy pierwszy krok

 Osoba  starająca się o dofinansowanie  musi spełniać pewne kryteria, przede wszystkim posiadać status osoby bezrobotnej, warto też wcześniej się upewnić, że możemy w ogóle ubiegać się o takie dofinansowanie i w tym celu warto zasięgnąć informacji w urzędzie pracy, jeśli trawicie na kompetentnego pracownika  z powołaniem do tej pracy, uzyskacie wszelkie potrzebne informacje lub na stronie urzędu gdzie znajdziemy za pewne dokumenty i kryteria dotyczące przyznawania dofinansowania.

 Jeśli już się upewnimy, że o tako formę dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej możemy się starać i mamy pomysł na biznes to pozostaje nam tylko wypełnienie potrzebnych  dokumentów i oczekiwanie na termin naboru wniosków. 

Wniosek - jak go wypełnić ?

 Gdy dostałam wniosek do wypełnienia tzw. biznes plan to zwątpiłam, gdyż nie wiedziałam od czego zacząć, miałam jednak szczęście, gdyż w urzędzie trafiłam na osoby, które mi dużym stopniu pomogły w jego wypełnieniu.

 Przedstawiony wniosek jest przykładowym wnioskiem, gdyż możliwe jest, że może się on różnic od dokumentów w innych UP. Warto dokładnie przeczytać regulamin otrzymania dofinansowania, gdyż jest to poważny krok i nie ma z tym żartów. 
 Jeśli chodzi o samo wypełnienie wniosku to opiszę to ze swoje punku widzenia i doświadczenia. Od razu zastrzegam nie jestem żadnym ekspertem w tym temacie i bazuje tylko na swoje wiedzy, gdyż jestem osobą, która dofinansowanie otrzymała i rozliczyła je pozytywnie.

Wniosek krok po korku 

1. Wniosek zaczynam od wypełnienia informacji o wnioskodawcy, czyli osoby która o takie dofinansowanie się stara i może starać. Więc z tym nie powinno być żadnego problemu. ( Identyfikator gminy znajdziemy w internecie).

2. Kolejna część też nie powinna sprawić trudności.  Gdy wypełnimy pierwszą łatwo część wniosku z którą nie powinno być większego problemu, przejdziemy do części trudniejszej w której mogą pojawić trudności z jej wypełnieniem. Jednak przy pomocy kogoś z urzędu lub kogoś kto się zna na takich wnioskach nie powiano być większego problemu. 

 Osoba wypełniająca wniosek i starając się o dofinansowanie musi być pewna i świadoma jako działalność chce założyć, mieć na nią plan i pomysł. Warto przed tako decyzja przemyśleć wszelkie za i przeciw oraz wykonać wstępne badanie rynku w danej dziedzinie przedsiębiorstw w której chcemy otwierać swój biznes. Bo jeśli ktoś myśli, że dostanie dofinansowania i założenie własnej firmy to bułka z masłem to może gorzką się rozczarować. Decyzja o własnym biznesie jest to poważny krok, który ciągnie za sobą wiele pracy i obowiązków, a także kosztów, bo nie zawsze jest kolorowo i początki nie zawsze są łatwe.

Osoba starająca się o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej może tylko raz takie dofinansowanie otrzymać.

3. Jeśli jednak jesteśmy pewni tego kroku i mamy pomysł na biznes to we wniosku w drugiej części musimy  podać rodzaj działalności gospodarczej zgodnie z Polska Klasyfikacją Działalności.

 Następnie musicie, krótko, ale konkretnie opisać co będziecie robić w planowanej działalności. W moim przypadku wpisałam, że będę wykonywać reportaże, sesje fotograficzne na odległość, czyli działalność mobilna, bo tako formę aktualnie moja firma ma. Jeśli chodzi o adres działalności wpisałam swój adres zamieszkania / zameldowania. 

 Jeśli chodzi o punkt 3 w moim przypadku jest to działalność indywidualna, gdyż prowadzę działalność jednoosobowo. Co do lokalu w przypadku działalność w moim przypadku mobilnej lub wykonywanej w domu wpisałam po prostu swój pokój, a z właścicielami czyli moim rodzicami podpisałam umowę najmu, z tego co dobrze pamiętam.

 Podpunkt 5 - tu wpisujemy kwotę dofinansowania jak otrzymujemy z UP oraz wkład własny który musi wynosić 10 % z kwoty dotacji, czyli jeśli otrzymałam 20 tysięcy z własnych środków dokładam 2 tysiące lub więcej jeśli mamy takie możliwości. Jeśli chodzi o przewidywany termin rozpoczęcia działalności to wpisujemy coś ogólnikowego np. styczeń / luty 2018. A jeśli nie jesteście pewni podpytać w UP.

 W punkcie 7 wpisujemy wszystkie np. urządzenia które posiadamy, a będą potrzebne i pomocne w prowadzeniu naszej działalności oraz czy w pomieszczeniu, miejscu którym będziemy prowadzić działalność.4. W trzeciej części musimy napisać czy posiadamy już bazę potencjalnych klientów, jak zamierzamy reklamować swoją działalność i czy na rynku, obszarze na którym zamierzamy działać znajduję się już tego typu działalność lub podobna. Jeśli już taka działalność jest, musimy napisać dlaczego nasza działalność będzie "lepsza". W moim przypadku i miejscu zamieszkania nie było żadnej takiej działalności więc wystarczyło napisać, że na obecny moment moja działalność będzie pierwsza .

 Kolejna czwarta cześć dotycz podania danych dwóch poręczycieli, którzy spełniania podane warunki i będą zabezpieczeniem dla UP. W momencie przyznania dofinansowania, musimy wraz z poręczycielami stawić się w UP, na podpisanie umowy poręczycielskiej, a wcześniej dostarczyć w raz ze składamy wnioskiem o dofinansowanie, zaświadczenie o zarobkach tych osób. 5. W piątej części wniosku o dotacje trzeba wypełnić tabele- "Przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej", w tej kwestii pomagało mi biuro rachunkowe. Za tako usługę zapłaciłam 20 zł.

6. W kolejnej tabeli " Kalkulacja kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich finansowania" należy wpisać na co planujemy wydać otrzymane dofinansowanie (dokładne nazwy sprzętu, ceny oraz czy są to nowe urządzanie czy używane. W tabeli wpisujemy też 10 % wkładu własnego, które musimy dołożyć do sumy otrzymanego dofinansowania. W moim przypadku otrzymałam 20 tysięcy , więc ze swoich zasobów pieniężnych musiałam dołożyć 2 tysiące.  W późniejszym czasie może okazać, że dany produktu podrożał lub nie jest już dostępny o tym trzeba poinformować urząd, dzięki czemu unikniemy nie porozumiem oraz będziemy mogli zakupić coś innego w miejsce brakującej rzeczy. Kwota dofinansowania oraz wkładu własnego musi być wydana w stu procentach. Dofinansowanie nie może być wydane w połowie lub w większej połowie na jedno rzecz.
 Po otrzymaniu dofinansowania na zakup sprzętu miałam miesiąc, po czym musiałam rozliczyć się w urzędzie okazując się paragonem zakupionych rzeczy.

7. Jeśli chodzi o kolejna tabele - "Szczegółowa specyfikacja wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania", niestety , ale nie pamiętam co tam było wpisywane.

 Następnie należy przeczytać pozostałe podpunkty i zgodnie ze prawdą wybrać odpowiednią odpowiedz. Na końcu zostaje podpis oraz dołączenie wszelkich dokumentów i załączników. I składamy .

Złożony wniosek i co dalej ?

 Gdy wniosek mamy już gotowy, należny poczekać na ogłoszenie naboru wniosków na dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej. W moim przypadku, kompletowanie dokumentów zaczęłam w maju, a pierwszego października moja działalność zaczęła już oficjalnie działać.
 Jednak zanim tak się stało musiałam, złożyć wniosek, odbyć rozmowę z przedstawicielami urzędu i przekonać ich do swojego pomysłu na założenie działalności. Sama rozmowa trwała może, dziesięć minut, podczas której zostałam przepytana z tego co zamieściłam we wniosku, więc nie radzę ściemniać, bo musi mieć to potwierdzenie w rzeczywistości, a także przekonać, że mamy doświadczenie i umiejętności do prowadzenia takiej działalności. Na tako rozmowę warto zabrać potwierdzenia wszelkich odbytych kursów, a także namacalnie dowody swej pracy. Po rozmowie, czekamy około miesiąca na decyzje, która otrzymujemy w formie pisemnej. Jeśli jest to decyzja pozytywna, zostaje nam popisanie umowy z urzędem oraz czekanie na przelew, po którym robimy zakup, a następnie rozliczamy się z tych zakupów z UP.

 Po załatwieniu tych formalności zostaje nam zarejestrowanie działalności, wyrobienie pieczątki, zgłoszenie się do ZUS i urzędu skarbowe, gdzie wybieramy formę opodatkowania. W moim przypadku jest to księga rozchodów i przychodów.

 Po założeniu działalności jako młody przedsiębiorca miałam możliwość skorzystania z niskiego ZUS (opłacam obowiązkowe składki ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotne) który wynosił w granicach 520 zł za każdy miesiąc. W prowadzeniu księgowości pomaga mi biuro rachunkowo, co miesięcznie wynosi mnie 150 zł. Po dwóch latach niskiego ZUSu, wchodzimy na wysokie składki około 1200 zł. Warto też pamiętać, że Panie które zajdą w ciąże w trakcie opłacania małego ZUSu i udadzą się na zwolnienie lekarskie otrzymają z tego tytułu pieniążki wliczone z opłacanych obecnie składek i w dalszym ciągu musza płacić składkę zdrowotną.

 Działalność należy utrzymać przez 12 miesięcy, podczas której zostaniem skontrolowani przez UP w celu sprawdzanie, czy taka działalność jest prowadzona i czy posiadamy faktycznie zakupiony sprzęt. Po 12 miesiącach i pozytywnym rozliczeniu działalności, umowa z UP zostaję rozwiązana, a cały zakupiony sprzęt jest nasz. 

Czy żałuje podjęcia takiej decyzji ? 

 Absolutnie nie, mimo że wiele osób mi to odradzało między innymi wielu znajomych fotografów. Dzięki tej decyzji i otrzymanemu dofinansowaniu, miałam możliwość zakupu sprzętu, na którego zakup raczej bym sobie nie mogła przez długi czas pozwolić, a to on pozwolił mi rozwinąć swoje umiejętności i zacząć zarabiać pierwsze pieniądze. Nie zawsze było tak jak sobie to wymyśliłam, były lepsze i gorsze miesiące, ale moje umiejętności rosły, a klientów przybywało. Chociaż na rynku fotograficznym nie jest łatwo, bo Januszów fotografii nie brakuję, którzy za stówkę zrobią wszystko. Było warto. Dofinansowanie otworzyło mi furkę, która była do pewnego czasu zamknięta.Nie wykluczam, że gdzieś mogłam napisać, coś źle lub pokręcić, ale tekst powstał na bazie moich doświadczeń związku z otrzymaniem takiej dotacji i rozliczeniu jej ze skutkiem pozytywnym.   Pozdrawiam ♥
Kasia

21 komentarzy:

 1. Napisane genialnie! Pomocne w 100% Sama w przyszłości chcę złożyć taki wniosek i nie ukrywam bardzo pomógł mi ten wpis! Pozdrawiam serdecznie 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że moje chaotyczne pisanie komuś się przyda :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Bardzo pomocny post. Myślę o tym aby założyć własną firmę, ale te formalności mnie przerażają...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo rzetelnie przedstawiałaś sprawę, ciekawe przemyślenia. Fajnie, że dzięki dotacji udało Ci się zrealizować pewne plany :)

  OdpowiedzUsuń
 4. może kiedyś i ja się zdecyduje! gratuluję odwagi!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak naprawdę to wszystko nie jest takie skomplikowane jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Kiedy przemyślany pomysł na biznes, to i wniosek o dotacje płynniej się wypełnia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super dla mnie ważne bo ja teraz idę w innym kierunku niż np to co się uczyłam kupiłam już kurs pierwszy i wiem ze będę to realizować a nie to co studiuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, aby robić to co się chce, nawet jak już zaczęliśmy robić coś innego. Życzę powodzenia :)

   Usuń
 7. Gratuluję Ci podjęcia takiej decyzji i pomyślnego przejścia przez wszystkie procedury! Ilość wniosków do wypisania może przerazić niejedną osobę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatny post! Super, że dokładnie opisałaś całą procedurę :) Przymierzam się do założenia własnej działalności, więc na pewno mi się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że taki wpis pomoże wielu osobom się odnaleźć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluję i życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję!
  Ja z dofinansowania zrezygnowałam, ponieważ u mnie oczekiwanie na decyzję + podpisanie umowy i wszystko inne trwałoby około 3 miesiące (dowiadywałam się u źródła), a ja nie mogłam tyle czekać.

  Teraz przed preferencyjnym ZUS jest jeszcze ulga na start - 6 miesięcy tylko składki zdrowotnej. Później 2 lata składek preferencyjnych, a później można skorzystać z ZUS od przychodu (niestety nie dochodu) jeżeli wyniósł mniej niż 63 tys zł. w roku poprzednim.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja to myślałam o tym by założyć działalność gospodarczą i być w końcu własnym szefem i będę robić to co lubie, a nie to co mi każą.

  Buziaki:*
  Nowy post -> WWW.KARYN.PL

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej piękna! :) Potrzebny wpis z pewnością :)! Miłego wieczoru

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.
Zarówno te pozytywne jak i negatywne.
I zapraszam do odwiedzania.
Piszesz jak Anonimowy, podpisz się.
Proszę nie zostawiaj linku do siebie, umie bez niego trafić na Twoją stronę, a w ten sposób tylko mnie zniechęcasz do odwiedzin.

Pozdrawiam,
Kasia

Copyright © 2014 Po prostu Kasia , Blogger